Cykoria
11 sierpnia, 2011
Dąb bezszypułkowy
16 sierpnia, 2011

Jest rośliną jednorodną, wyrasta na wysokość 40 cm. Łodygę ma w górze rozgałęzioną, liście pierzastosieczne z odcinkami nitkowymi.

Kwiaty czarnuszki są pięciokrotne, działki kielicha są białawe. Niebiesko żyłkowane, z zieloną plamką na wierzchołku, płatki korony przekształcone są w miodniki dwuwargowe, osadzone na trzonkach. Owoce to 5-10 całkowicie zrośniętych ze sobą mieszków. Nasiona znajdujące się w mieszkach są kanciaste, czarne i silnie aromatyczne . Czarnuszka Siewna występuje dziko w Europie Południowej , a także w Ameryce Północnej, Azji Mniejszej i Indiach.  Do upraw wymaga gleby zasobnej, o dostatecznej zawartości wapnia. Nasiona wysiewa się w kwietniu wprost do gruntu. Surowcem zielarskim są nasiona, które zbieramy gdy większość mi9eszków nabiera jasnobrązowego koloru. Następnie suszymy je , rozgniatamy i wydobywamy z nich nasiona, które ponownie dosuszam, ponieważ łatwo pleśniej. Nasiona zawierają duże ilości tłuszczu, olejek lotny, melantynę, garbniki, gorycz nigellinęi alkaloid damascenine. Charakterystyczny zapach i smak mają nasiona dzięki zawartości lotnego olejku i nigelliny. Czarnuszka działa rozkurczowo , pobudza czynności żołądka, działa odżywczo i mlekopędnie.

Podobno wykazują także działanie terapeutyczne przy chorobach reumatycznych. Na litr wody wziąć 30-40 g nasion i gotować pod przykryciem na małym ogniu ok.40 min. Pić 2-3 razy dziennie po półtorej szklanki.