Arcydzięgiel litwor
10 sierpnia, 2011
Bazylia pospolita
10 sierpnia, 2011

Babka lancetowata to roślina o uciętych kłączach i pionowym korzeniu,. Liście ąskie, ciemno zielone. Z 3, 5 nerwami, zebrane w różyczkę. Kwaty drobne, rożowobrunatne, z długimi, żółtymi pręcikami zebrane w kłos osadzone na długiej, sztywnej łodydze. Kłos krótki, gęsty, jajowato podłużny. Owocem jest torebka dwunasienna, otwierająca się wieczkiem. Kwitnie V- VI. Babka zwyczajna to roślina bez korzenia głównego, zamiast  niego wystęują korzenie wiązkowe. Liście szerokie, błyszczące, z 3, 9 nerwami., nieco zaokrąglone lub tępe.

Kwiaty o barwie podobnej do babki lancetowatej, zebrane w długi walcowaty kłos. Owocem jest torebka, 8, 16 nasienna. Nasiona drobne, kanciaste. Kwitnie od czerwca do jesieni. Obie babki są roślinami wieloletnimi.

Występują pospolicie na całym obszarze Polski na polach, pastwiskach, przydrożach, na piaskach i nad brzegami wód. Babka wąskolistna wysteuje często jako pospolity chwast w kończynie.

Surowcem zielarskim są liście obu babek. Zawierają glikozydy, aukubinę, flawonoidy, garbniki, polisacharydy, kwas askorbinowy, śluz, sole mineralne i inne składniki. Zbieramy liście w okresie kwitnienia rośliny, zrywamy z ogonkami tuż przy ziemi, suszymy cieniu, w miejscach przewiewnych lub ogrzewanych do 40 C.